چاپ        ارسال به دوست

«طرشت» و «شیروان» آماده پیک ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، ضمن اشاره به افزوده شدن یک واحد گازی جدید به این نیروگاه، اظهار کرد: با اضافه شدن این واحد جدید، راندمان نیروگاه رقمی بالغ بر ۸۷/ ۴ درصد افزایش یافته و این موضوع می‌تواند مهم‌ترین اتفاقی باشد که در سال ۹۹ برای نیروگاه طرشت افتاده است. سید یحیی نوبخت افزود: از طرفی تولید انرژی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ به میزان ۴۴هزارو ۸۹۵ مگاوات ساعت افزایش و مصرف آب هم ۱۵ صدم لیتر به ازای هر مگاوات ساعت در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ صرفه‌جویی شده است. بنابراین نیروگاه طرشت با اتکا به این ظرفیت‌ها، در سال ۱۳۹۹ مجموعا ۲۲۲ هزار و ۱۲۳ مگاوات ساعت برق تولید کرده و مجموع راندمان آن به ۶/ ۲۵ درصد افزایش یافته که به نوعی یک رکورد جدید برای طرشت محسوب می‌شود.

وی در ادامه تولید ۵ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۹۲ مگاواتی برق در سال ۹۹ توسط نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان را یادآور شد و افزود: در طول سال گذشته کلیه‌ بازدیدهای ۴ هزار و ۸ هزار ساعت نیروگاه و همچنین بازدیدهای ۱۰ روزه واحدهای گازی و بخاری آن در نیمه‌ اول و دوم سال ۹۹ مطابق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده انجام شده و با موفقیت صورت گرفته است. نوبخت درخصوص نوسازی نیروگاه طرشت عنوان کرد: ما در راستای سیاست‌های وزارت نیرو که به منظور نوسازی نیروگاه‌های فرسوده از سال ۱۳۹۵ در دستور کار قرار گرفت، پروژه‌ نوسازی نیروگاه طرشت را کلید زدیم و در اولین گام در سال ۱۳۹۸ عملیات نصب یک واحد ۲۵ مگاواتی توربین گازی را به اتمام رسانده و این توربین را در اواسط پیک تابستان همان سال به بهره‌برداری رسانده و به شبکه متصل کردیم.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت با تاکید بر اینکه با بهره‌برداری از این واحد، علاوه‌بر افزایش ظرفیت تولید نیروگاه، راندمان کل قریب به ۵ درصد بهبود پیدا کرده است، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای سال جاری در دستور کار داریم این است که با توجه به سیاست کلی صرفه‌جویی و لزوم صیانت از منابع انرژی کشور خصوصا گاز طبیعی و آب، به‌عنوان سوخت اصلی نیروگاه‌های حرارتی، راندمان این نیروگاه را تا مرز ۴۰ درصد افزایش دهیم.

وی در ادامه افزود: به همین منظور و در راستای صرفه‌جویی در منابع آبی، در فاز بعدی نوسازی نیروگاه طرشت، دو واحد قدیمی این نیروگاه از مدار تولید خارج شده و ۶ واحد جدید مولد پایه گازسوز جایگزین آنها خواهند شد. نوبخت ادامه داد: واحدهای جدید از نوع مولدهای پایه‌گازسوز راندمان بالا هستند که با نصب آنها رقمی بالغ بر ۴۰ مگاوات به ظرفیت کلی نیروگاه اضافه کرده و راندمان کلی نیروگاه را به هدف ۴۰ درصدی خواهد رساند.

این کارشناس صنعت برق همچنین به انجام مراحل مطالعات مهندسی برای جایگزینی واحدهای جدید اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی اولیه و تحویل زمین به پیمانکار مجری طرح صورت گرفته و بعد از اتمام پیک تابستان ۱۴۰۰ عملیات دمونتاژ تجهیزات مربوط به واحدهای قدیمی آغاز خواهد شد. امیدواریم که تا پیش از شروع پیک تابستان سال ۱۴۰۱ واحدهای جدید در محل موردنظر نصب و آماده بهره‌برداری شوند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت در ادامه برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای عبور موفق از پیک ۱۴۰۰ را یادآوری و تصریح کرد: خوشبختانه برنامه‌های پی‌ریزی شده برای پیک امسال عملیاتی شده است و در همین راستا افزایش راندمان، کاهش مصارف آب و گاز و افزایش تولید مطابق با موازین توسعه‌ پایدار با موفقیت انجام شد. در این راستا حفظ پایداری تولید واحد گازی‌ به منظور افزایش راندمان کلی نیروگاه از اهمیت بسزایی برخوردار بود. از این رو سرویس و بازدیدهای لازم از واحد گازی در زمان تعمیرات انجام گرفت. به گفته او تعمیر و بازسازی قطعات اجکتورها، سرویس و تعمیرات پمپ‌ها، تعمیر سلول‌های برج خنک‌کن، بازدید و پاک‌سازی کندانسور و کولرهای ژنراتورها و... در زمان تعمیرات واحدهای بخار انجام شد.

نوبخت در ادامه خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که به منظور کاهش مصرف سوخت انجام شد، بازدید بویلرها، سرویس مشعل‌های گاز، رفع نشتی از لوله‌های بویلرها و خطوط آب و بخار بود. به علاوه زمینه‌ای فراهم شد تا از پساب برج خنک‌کن برای آبیاری فضای سبز استفاده شده و با به کارگیری لوازم کاهنده مصرف در سرویس‌های بهداشتی و تاسیساتی، رفع نشتی‌های موجود، افزایش ضریب تغلیظ برج خنک‌کننده با استفاده‌ مناسب و مستمر از سیستم RO، کاهش و مدیریت مصرف آب به خوبی انجام شد.

وی همچنین درخصوص اقدامات صورت گرفته در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان برای عبور موفق از پیک تابستان ۱۴۰۰ اظهار کرد: اقدامات متعددی در این نیروگاه انجام شد که از جمله آنها می‌توان به رفع اشکال از پمپ‌های تغذیه‌ دیگ‌های بخار واحدهای ۱ و ۲، بررسی و بازدید داکت برنرهای بویلرهای واحد بخار و رفع اشکال از آنها، انجام تعمیرات اساسی روی یکی از پمپ‌های سیرکولاسیون کندانسور در هر کدام از واحدهای ۱ و ۲ بخار و بازدیدهای واحدهای ۱، ۵ و ۶ گازی در مدت‌زمان کمتر از زمان پیش‌بینی‌شده و با کیفیت بسیار بالا اشاره کرد.

او در پایان گفت: البته به منظور آمادگی بیشتر برای پیک سال جاری، علاوه بر انجام تعمیرات اساسی مخزن ۸۰۰ مترمکعبی GRP مربوط به تصفیه‌خانه‌ سیستم مدیا، آمادگی و تست سیستم igd پلاس هم صورت گرفت و وضعیت تصفیه‌خانه برای تولید پایدار آب دمین مورد نیاز دو واحد بخار ساماندهی شد. ساماندهی و رفع عیوب تصفیه‌خانه برای تولید پایدار آب دمین مورد نیاز دو واحد بخار در حال انجام است.


٠٩:٢٧ - سه شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ٢٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٨خروج