چاپ        ارسال به دوست

اینفوگرافی صرفه جویی در مصرف انرژی

تولید انرژی با هزینه بسیار و زحمت فراوان همراه است. آنرا دقیق و درست مصرف کنیم

هر زمان که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید، نه تنها پول پس انداز می نمایید، بلکه نیاز به سوخت های فسیلی مثل نفت، بنزین، زغال سنگ و گازهای طبیعی را پایین می آورید. سوختن کمتر سوخت های فسیلی به معنی دفع دی اکسید کربن کمتر است که جزء مهمترین علل گرم شدن کره زمین و سایر آلاینده ها است.

نیازی نیست برای صرفه جویی در این سوخت ها دست از مصرف بکشید. امروزه یک جایگزین بسیار کارآمد برای تقریباً همه انواع اسباب و وسایل سوختی وجود دارد و این یعنی مصرف کننده ها قدرت و انتخاب واقعی برای تغییر مصرف انرژی خود با مقیاسی متحول کننده دارند.

با تمرین کردن راهکارهای زیر می توانید مصرف سالانه خود را به طور فوق العاده ای کاهش دهید.

وسایل خانگی

۱٫ درجه یخچال و فریزر را پایین بیاورید. چیزی درحدود ۲۰ درصد مصرف برق خانگی به خاطر یخچال است. برای تنظیم درجه حرارت یخچال نزدیک به ۳ درجه و فریزر نزدیک به ۱۶- درجه از دماسنج استفاده کنید. دقت کنید که دکمه بهینه ساز انرژی آن روشن باشد. همچنین، واشر دور درب های یخچال و فریزر را چک کنید تا تمیز و سالم باشند.

۲٫ ماشین لباسشویی را طوری تنظیم کنید که آب را سرد و گرم کند نه داغ. تغییر تنظیمات آن از داغ به گرم برای دو مرتبه در هفته اگر ماشین لباسشوییتان برقی باشد تقریباً ۲۲۵ کیلوگرم و اگر گازی باشد ۷۰ کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

۳٫ ماشین ظرفشویی را حتماً کامل پر کنید بعد روشن کنید و دقت کنید که درصورت وجود، دکمه بهینه ساز انرژی آن روشن باشد تا ظروف با هوا خشک شوند. همچنین می توانید به صورت دستی چرخه خشک کننده آن را خاموش کنید. استفاده نکردن از گرما در چرخه خشک کردن تا ۲۰ درصد از مصرف کلی برق دستگاه می کاهد.

۴٫ ترموستات آب گرمکن را پایین بیاورید. ترموستات ها معمولاً در ۶۰ درجه تنظیم می شوند درحالیکه ۵۰ درجه معمولاً کافی است. هر ۱۰ درجه کاهش تا ۲۷۰ کیلوگرم برای گرمکن های برقی و تا ۱۸۰ کیلوگرم برای گرمکن های گازی دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند. اگر هر خانواده دمای آب گرمکن خود را تا ۲۰ درجه پایین بیاورد می توان تا چند میلیون تن دفع دی اکسید کربن کمتری در سال داشته باشیم.

۵٫ در خرید دستگاه ها و وسایل جدید سعی کنید مدل هایی انتخاب کنید که بهینه ترین مصرف انرژی را داشته باشند. سعی کنید دستگاه هایی که انتخاب می کنید برچسب انرژی داشته باشند تا مطمئن شوید انرژی را بهینه استفاده کرده و آلودگی ایجاد نمی کند. اندازه دستگاهی که می خرید باید متناسب با محل شما باشد نه بزرگترین دستگاهی که در بازار موجود است. ماشین لباسشویی هایی که درب آن از جلو باز می شود ۶۰ تا ۷۰ بار مصرف آب گرم کمتری دارند تا ماشین لباسشویی های معمولی. جایگزین کردن یک فریزر ۴۰ سال پیش با یک نوع جدید که برچسب انرژی داشته باشد ۱/۴ تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند. خرید یک آب گرمکن خورشیدی ۴/۹ تن دی اکسید کربن کمتری دفع می کند.

گرمایش و سرمایش خانه

۶٫ اتاق را بیش از حد گرم یا سرد نکنید. در زمستان ترموستات را در روز روی ۲۰ درجه و در شب روی ۱۳ درجه تنظیم کنید. در تابستان، آنرا روی ۲۵ نگه دارید. پایین آوردن حتی ۲ درجه ترموستات در طول زمستان تا ۶ درصد تولید دی اکسید کربن مربوط به گرمایش را پایین می آورد. این یعنی ۱۹۵ کیلوگرم کاهش تولید دی اکسید کربن برای یک خانه عادی.

۷٫ فیلترهای هوا را طبق دستور تمیز و تعویض کنید. وقتی دستگاه تهویه هوا مجبور باشد برای رد کردن هوا از فیلترهای کثیف بیشتر کار کند، انرژی هدر خواهد رفت. تمیز کردن یک فیلتر دستگاه تهویه تا ۵ درصد از مصرف انرژی می کاهد. این می تواند تا ۸۰ کیلوگرم از دفع دی اکسید کربن در سال جلوگیری کند.

سرمایه گذاری های کوچک که سود می دهد

۸٫ از لامپ های SMD (لامپ های بسیار کم مصرف) استفاده کنید. گرچه قیمت اولیه خرید این لامپ ها بیشتر است اما با مصرف درصد کمتری انرژی نسبت به یک لامپ رشته ای و یا فلور سنت (کم مصرف معمولی) در دراز مدت پول زیادی برایتان پس انداز می کند و ۸ تا ۲۱ مرتبه بیشتر عمر می کند. این لامپ ها همان میزان نور را تولید می کنند ولی فقط بین 5 الی ۱۰ درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی برای تولید نور استفاده می کند. اگر هر خانواده ایرانی فقط یکی از لامپ های معمولی خود را با این لامپ ها جایگزین کند، می توان همان میزان انرژی که یک کارخانه انرژی هسته ای در سال تولید می کند، پس انداز کنیم. در یک خانه معمولی، یک لامپ کم مصرف می تواند تا ۱۱۷ کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید کند.

۹٫ آبگرمکن خانه را با جلیقه عایق بپوشانید که برای آبگرمکن های برقی ۵۰۰ کیلوگرم و آبگرمکن های گازی ۱۰۰ کیلوگرم دی اکسید کمتری در سال تولید کند.

۱۰٫ با نصب دوش های کم فشار آب داغ کمتری استفاده کنید. این دوش ها قدرت زیادی دارند و برای آبگرمکن های برقی تا ۱۳۵ کیلوگرم و برای آبگرمکن های گازی تا ۳۶ کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

۱۱٫ با آب بندی کردن و پوشاندن درزها و شکاف های اطراف درها و پنجره ها از اتلاف انرژی جلوگیری کنید. اینکار هزینه زیادی در بر ندارد اما باعث می شود تا ۵۰۰ کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید شود.

رفت و آمد

۱۲٫ در صورت امکان مسیرهای رفت و آمد خود را با دوچرخه، پیاده یا وسائل نقلیه عمومی بپیمایید. هر گالن بنزینی که صرفه جویی شود از تولید ۱۰ کیلوگرم دی اکسید کربن جلوگیری می کند. بعنوان مثال اگر اتومبیل شما در ازای هر گالن بنزین ۲۵ مایل راه می رود، و شما رانندگی سالانه خود را از ۱۲۰۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰۰ کیلومتر کاهش دهید، باعث خواهید شد ۱۸۰۰ پوند دی اکسید کربن کمتری تولید شود.

۱۳٫ اگر می خواهید ماشین بخرید، ماشینی انتخاب کنید که مصرف سوخت آن پایین باشد. شاخص های مصرف و برچسب سوخت انرژی خودرو را که از سوی سازندده نصب شده را به دقت بررسی نمایید.

۱۴٫ با مصرف محصولاتی که بسته بندی سبک تری دارند، قابل استفاده مجدد هستند و بازیافت آنها، ضایعات خود را کاهش دهید. به ازای هر ریال ضایعاتی که کاهش می دهید یا بازیافت می کنید، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید و تولید دی اکسید کربن را تا حداقل کاهش می دهید. کاهش تولید زباله تا یک کیسه بزرگ در هفته به مقدار قابل توجهی از تولید دی اکسید کربن در سال می کاهد. تولید محصولاتی که با مواد قابل بازیافت ساخته شده باشند ۳۰ تا ۵۵ درصد برای محصولات کاغذی، کمتر از ۳۳ درصد برای شیشه، و ۹۰ برای آلومینیم مواد کمتری استفاده می کند.

۱۵٫ اگر اتومبیلتان تهویه مطبوع دارد، دقت کنید که خنک کننده آن مرتب سرویس شود. نشتی از تهویه مطبوع ماشین ها بزرگترین منبع تولید کلروفلوروکربن (CFC) می باشدکه به لایه ازن آسیب می رساند و به گرم شدن کره زمین هم آسیب می رساند. CFC تولید شده از تهویه مطبوع یک اتومبیل در سال تا ۴۸۰۰ پوند به تولید دی اکسید کربن می افزاید.

ارتقاء خانه ها

۱۶٫ دیوارها و سقف خانه را عایق کنید. این می تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد از قبض های مربوط به گرمایش خانه بکاهد و تولید دی اکسید کربن را بین 40 تا 60 درصد در سال پایین بیاورد. اگر در آب و هوای سردتر زندگی می کنید، عایق بندی شما باید محکم تر باشد که تا ۵/۵ تن از تولید دی اکسید کربن سالانه را برای خانه هایی که گرمایش گازی و ۸/۸ تن برای خانه هایی که گرمایش نفتی دارند کاهش می دهد. اگر گرمایش منزل شما برقی است، بهتر است که آنرا به گرمایش های گازی و نفتی که بهینه تر هستند تغییر دهید.

۱۷٫ پنجره های خانه را مدرنیزه کنید. تعویض پنجره های کنونی با شیشه های دوجداره برای خانه هایی که گرمایش گازی دارند ۲/۴ تن و خانه هایی که گرمایش نفتی دارند ۳/۹ تن و برای خانه هایی که گرماش برقی دارند ۹/۸ تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

۱۸٫ اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید دیوارهای خانه را رنگ روشن بزنید و اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید دیوارها را تیره نقاشی کنید. اینکار تا ۲/۴ تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید خواهد کرد.

کار و جامعه

۱۹٫ برای اجرای این نکات و سایر اقدامات بهینه ساز انرژی در محل کار با کارفرمای خود صحبت کنید. به شورای شهر برای اجرای این اقدامات در مدارس و ساختمان های عمومی پیشنهاد دهید.

۲۰٫ در جریان مسائل و مشکلات محیط زیست چه در سطح محل و چه در سطح کشور قرار گیرید و برای ابراز نگرانی هایتان درمورد بهینه سازی انرژی و گرم شدن هوا با رسانه های گروهی ارتباط برقرار کنید.  منبع : وب سایت مردمان    http://www.mardoman.net


٠٩:٢٧ - يکشنبه ١٩ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٣٠٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج