مختصري درباره توليد پراكنده :

 

دبيرخانه مركز توسعه توليد پراكنده در نيمه دوم سال 1388 در مجموعه شركت بهره برداري نيروگاه طرشت ، فعاليت خود را آغاز  نموده است .

توليد پراكنده يا DG  كه اختصار Distributed Generation است به مواردي اطلاق ميشود كه برق در همان محل مصرف يا در نزديكي محل مصرف توليد ميگردد . توليد پراكنده نيروگاههاي مقياس كوچكي هستند كه ظرفيت حداكثري توليد آنها 25 مگاوات ميباشد . توليد پراكنده به آن دليل به وجود آمد كه در برخي از نقاط افت جريان و ولتاژ مشاهده مي شد . اين طرح جهت پركردن اين نقايص مطرح شد .

توليد پراكنده به دو دسته توليد همزمان برق و حرارت ( CHP ) كه اختصار Combined Heat Power  و نيز برق ، سرما و حرارت (CCHP  ) كه اختصار Combined Cold&Heat Power مي باشد . منظور از توليد همزمان ، توليد برق در كنار صور ديگر انرژي و استفاده از همه موارد به طور همزمان است .

مولد توليد همزمان مولدي است كه اتلاف حرارت آن مستقيما مورد استفاده قرار گرفته يا براي توليد آب گرم ، بخار يا كاربردهاي ديگر بازيافت مي شود .

از مزاياي مهم توليد همزمان اين است كه بازده الكتريكي موثر آن بيش از 5/1 برابر بازده نيروگاههاي حرارتي است .

 

اهداف كلان DG و وظايف شركت بهره برداري نيروگاه طرشت

مجموعه اهداف تعريف شده در اين ساختار هر يك داراي نقش مستقل و متمايزي بوده كه ايفا آن همانند قطعات يك منظومه يكديگر را كامل و هم افزايي مثبتي را در راستاي اهداف سازماني ايجاد خواهند كرد. اين اهداف و ماموريت تعريف شده براي آنها بدين شرح مي باشد:

1-كارشناسي فني و تخصصي صدور تاييديه فني مولدهاي مقياس كوچك  (با طرح CHP وبدون طرح CHP) ضمن مرور طراحي و انجام محاسبات لازم ، هماهنگي حضوري و كتبي با متقاضيان مربوطه ، مستند سازي و نگهداري سوابق مرتبط ،تهيه و ارایه اطلاعات و آمار مولدهای مقياس كوچك .

2- ارايه خدمات در نمايشگاه زنده مولد هاي مقياس كوچك : شامل؛ بررسي و پذيرش تقاضاهاي بازديد ، هماهنگي و برنامه ريزي و هدايت بازديدكنندگان ، توجيه و ارایه اطلاعات به متقاضيان و بازديد كنندگان .

3- خدمات تست كارآيي مولدهاي مقياس كوچك : شامل ؛ هماهنگي و برنامه ريزي بازديد ، تجهيز وسايل اندازه گيري ، اعزام تيم كارشناسي ، انجام تستهاي Performance  در محل ساختگاه ، درج اطلاعات در فرمهاي مربوطه ، بررسي و تحليل اطلاعات ، هماهنگي رفع مغايرتها و ايرادها و نهايتاً صدور تایيديه عملكردي يا لغو طرح  CHPو يا لغو مجوز بهره برداري از مولد .

 

ساختار مركز توسعه توليد پراكنده

 

مجموعه فعاليتهاي مطالعاتي و تحقيقاتي هر سازمان مي تواند نقش موثر و بسزايي در تحول ، رشد و توسعه آن سازمان داشته و مسير  يا دوره گذار  را براي رسيدن به يك سازمان پويا و مترقي كوتاه و هموار نمايد .

شركت بهره برداري نيروگاه طرشت ، مسووليت هدايت كلي ساختار مركز توسعه توليد پراكنده را به منظور پاسخگویي به نيازهاي شركت توانير در زمينه هاي ايجاد نمايشگاه مولد زنده و صدور تایيديه هاي فني مرتبط با كيله مولد هاي مقياس كوچك از قبيل GAS Engine   و  GAS Turbine را به عهده دارد .

علاوه بر اين مسووليت فراهم نمودن بسترهاي مناسب براي رشد و بالا بردن ظرفيت اتصال به شبكه توزيع را  به عنوان عنصر اصلي اين صنعت عهده دار مي باشد ، بهره گيري از كارشناسان  زبده و موثر در برگزاري جلسات بازديد ، تست هاي عملكردي ، انتقال تجربه ، تشويق و ترغيب سرمايه گذاران  به حضور در اين صنعت و  نيازسنجي  سرمايه گذران ، محور اصلي فعاليت  سازماني اين مركز  تشكيل مي دهد .

 

درخواست صدور تایيديه فني :

جهت اخذ تاييديه فني از مركز توسعه توليد پراكنده به سامانه مولدهاي مقياس كوچك به آدرس ذيل مراجعه نماييد .

                               http://beta.iranchp.ir

   
   
     
     

يك گزارش CHP شامل:

-مقدمه اي  از طرح (لطفاً از ذكر مطالب كلي درمورد فوايد بازيابي حرارتي CHP خودداري شود)

-مشخص شدن دقيق مصرف كننده (نوع مصرف،فاصله مصرف كننده تا محل توليد حرارت )

تبصره: درصورتي كه مصرف كننده كارخانه ديگري باشد ذكر مشخصات دقيق كارخانه ضروري است

-محاسبات مصرف كننده (شامل مشخصه هاي ترموديناميكي آب وبخار مصرفي ،طراحي ومحاسبات مربوطه)

-محاسبات افت حرارت در لوله وعايق

-ساعات در مدار بودن و ساعات خروج مولد كه شامل خروج اضطراري ،توقف سايت و خروج بابرنامه

-سايت پلان ساختگاه  و شماتيك  طرح CHP

-محاسبات ضريب بازيافت حرارت(µ)

-محاسبات راندمان الكتريكي موثر(ηE )

 

مجوز محيط زيست :

مركز توسعه توليد پراكنده سرمايه گذاران را به سازمان محيط زيست جهت اخذ مجوز محيط زيست معرفي مي نمايد .

 

جهت اخذ تاييديه فني از مركز توسعه توليد پراكنده به سامانه مولدهاي مقياس كوچك مراجعه نماييد .

 http://beta.iranchp.ir

برای استفاده­ از امکانات اصلی سایت ( درخواست­ها و پیگیری­ها و ...) کاربر باید عضو سیستم باشد و به این منظور باید ثبت نام کند.

برای استفاده­ از امکانات اصلی سایت ( درخواست­ها و پیگیری­ها و ...) کاربر باید به سیستم شناسانده شود؛ بنابراین باید با نام کاربری و رمز عبور خود به سیستم وارد شود.

کاربر برای مقداردهی به تنظیمات تاییدیه فنی، در منوی تنظیمات روی لینک تنظیمات تأییدیه فنی کلیک کرده و تمام فیلدهای فرم نمایش داده شده را پر می­کند و دکمه­ی ذخیره را کلیک می­کند. تنظیمات در سیستم ذخیره می­شود. و با ذخيره و ارسال به مركز توسعه توليد پراكنده فرستاده مي شود.دو حالت براي ارزياب وجود دارد كه شامل:

-        در صورتی که ارزیاب درخواست را تایید کند:

v      در صفحه­ ی من مربوط به ارزیاب، این درخواست به لیست درخواست­های تایید شده اضافه می­شود.

v     یک پیام جدید به لیست پیام­های مربوط به درخواست اضافه می­شود.

v     4 امکان جدیدِ تمدید، تغییر تاریخ اعتبار، ابطال درخواست و برگشت از درخواست به ارزیاب داده می شود.

v     سرمایه­گذار این درخواست را به صورت تایید شده در  قسمت درخواست­های تایید شده­ی مربوط به پروژه مشاهده می­کند.

v     سرمایه­گذار در لیست پیام­های مربوط به درخواست نیز یک پیام جدید که بیانگر تایید درخواست است، دریافت می کند.

-        در صورتی که ارزیاب درخواست را رد کند:

v     در صفحه­ ی من  مربوط به سرمایه­گذار، این درخواست از لیست درخواست­ها رد می­شود.

v     سرمایه­گذار  این درخواست را به صورت رد شده در لیست درخواست­های من مربوط به پروژه مشاهده می­کند.

v     سرمایه­گذار می­تواند مشخصات درخواست را تغییر دهد ولی نمیتواند اطلاعات شخصی را تغییر دهد.

v     سرمایه­گذار مجدداً می­تواند درخواست را ارسال کند و در این صورت وضعیت درخواست در قسمت درخواست­های من از رد شده به در حال بررسی تغییر می­کند.

-        در صورتی که ارزیاب تاریخ اعتبار را تغییر دهد، به نحوی که از تاریخ حال، گذشته باشد و یا به صورت طبیعی از زمان اعتبار درخواست گذشته باشد، درخواست به صورت منقضی شده در لیست درخواست­ها ظاهر میشود. در این حالت نیز برای ارزیاب چهار امکان جدیدِ تمدید، تغییر تاریخ اعتبار، ابطال درخواست و برگشت از درخواست وجود دارد.

-        در صورتی که ارزیاب برای یک درخواست تایید شده، بازگشت از تایید را انتخاب کند:

v     این درخواست به لیست درخواست­های موجود، در صفحه­ی من ارزیاب اضافه میشود و برای ارزیاب دو امکان تایید و رد درخواست به وجود می­آید.

v     به صورت در دست بررسی در لیست درخواست­های سرمایه­گذار اضافه می­شود.

-        در صورتی که ارزیاب یک درخواست تایید شده را ابطال کند:

v     این درخواست در لیست درخواست­های تایید شده­ی ارزیاب و سرمایه­گذار به صورت باطل شده نمایش داده می­شود.

v     سرمایه­گذار نمی­تواند اطلاعات مربوط به یک درخواست باطل شده را تغییر دهد.

v     تنها گزینه­ی پیش روی ارزیاب برای درخواست ابطال شده، بازگشت از ابطال است.

v     در صورتی که ارزیاب بازگشت از ابطال را انتخاب کند، درخواست در لیست درخواست­های تایید شده­ی ارزیاب و سرمایه­گذار از وضعیت باطل شده به وضعیت معتبر تغییر می­کند.